Meniny na web

Horná Ves 2015

Prípravy tohto významného podujatia finišovali a v deň akcie už za svitania "nabehli" pomocníčky a šúpali zeleninku na guláše. Už od skorých ranných hodín sa k piatim kotlom postavili družstvá súťažiacich z každej obce, ktorá je v združení Medzihorie. Každý mal svoj tajný recept a snažili sa aby čo najviac zaujali porotu (zloženú z piatich porotcov, tiež zástupcov každej obce) aby zvíťazili v súťaži o najchutnejší guláš. Nech už je akokoľvek, vyhrali Oslanci a určite právom lebo po tom guláši sa len "zaprášilo".A že ostatné gulášiky nezaostávali dokazuje fakt, že aj všetky kotle po pár hodinách zostali prázdne.
Dokonca , na veľký tlak od návštevníkov, musela pani Katka, vyhlásená kuchárka a top gulášmajstrová, dodatočne variť ešte 50 litrový kotol gulášu. Pre vyznávačov iných dobrôt bola v ponuke pečená klobáska, sladké gofry, hranolky a iné už hotové dobroty. A nesmieme zabudnúť výborne pivko a chladená kofolku. 


Taktiež sa od skorých ranných hodín začali konať športové aktivity. Prvou športovou aktivitou bol futbalový turnaj medzi družstvami združených obcí, pričom už tradične bojovali o titul "najlepšie družstvo" aj zástupcovia časti obce Radobica – Cerová.
Celý turnaj bol zaujímavý a dramatický, najmä, keď poradie určoval počet získaných bodov zo všetkých zápasov, gólový rozdiel zo všetkých zápasov či skóre zo vzájomných zápasov.
Výsledky jednotlivých zápasov
Oslany –Radobica 2:0 / 2:0
Horná Ves – Cerová 5:4 / 1:3
Veľké Uherce – Radobica 3:4 / 1:2
Cerová – Veľké Pole 7:1 / 6:1
Veľké Uherce – Oslany 0:3 / 0:1
Horná Ves – Veľké Pole 2:1 / 1:1
Finálové zápasy
Horná Ves – Oslany 2:5 / 1:2
O 3. miesto
Cerová – Radobica 5:3 / 1:0
O 5. miesto
Veľké Pole – Veľké Uherce 3:5 / 2:3
Výsledné poradie:
1. OSLANY
2. HORNÁ VES
3. CEROVÁ
4. RADOBICA
5. VEĽKÉ UHERCE
6. VEĽKÉ POLE


Pre vyznávačov turistiky bol pripravený výstup na vrch Žarnov. Celá trasa výstupu bola dlhá 12 km s prevýšením 550 m. Zodpovední za registráciu a sprievod boli nadšenci Zuzka a Jozef Jančichoví, ktorí všetkým účastníkom, absolvujúcim tento výstup odovzdali na pamiatku účastnícky list a rozdelili lístky na občerstvenie. Celkový počet účastníkov, ktorých bolo 78, prekvapil všetkých organizátorov lebo to bol najväčší počet za posledných rokov.

Jedna zo športových aktivít je úzko spojená s touto tradičnou akciou Deň Medzihoria a nielen spoločným názvom. Jedná sa o absolvovanie cyklookruhu Medzihorie, ktorého dĺžka bola 16 km s prevýšením 600m. Na trasu sa vybralo 32 vyznávačov cykloturistiky , ktorí taktiež boli odmenení vo forme pamätného listu a prví traja víťazným pohárom. Ako zaujímavosť bola účasť najmladšieho účastníka cyklotrasy, desaťmesačného Gustíka z Radobice so svojimi rodičmi. Ako paralelu v súvislosti s ním môžeme vnímať fatk že práve to dnes už nezvyčajné meno Augustín, nesie aj zakladateľ a autor práve tohto cyklookruhu a to Ing. Augustín Machata, ktorý zároveň už tradične odštartoval všetkých účastníkov.


Pre "potravu" duše a pre zábavu boli pripravené vystúpenia súborov z jednotlivých obcí. Súbor Klasy a Kmotríkovci z obce Horná Ves vystúpila s pásmom ľudových piesni a scénkou Tri susedy na nádvorí, kde vystihli vtipným spôsobom atmosféru práve tohtoročného Dňa Medzihoria. Obec Oslany zastupovali so svojim zábavno-hudobným programom folklórny súbor Oslianka. Z iného „súdka“ hudobnej produkcie bolo vystúpenie dychovej hudby Uherčanka, už samotný názov naznačuje že boli zástupcami obce Veľké Uherce. Tríbečský heligonkári boli hosťami a zároveň zástupcami za obec Veľké Pole, zoskupenie nadšencov pre ľudovú kultúru a zábavu všeobecne bol súbor Bukovinka z Radobice, kotrý vystúpil taktiež s ľudovými piesňami a s takmer spartakiádnym vystúpením, ktoré všetkých divákov bolo ako najlepšou bodkou za programom.


Ako hudobný hosť vystúpila hudobná skupina Ploštin Punk z Liptovského Mikuláša, ktorej vystúpenie bolo, podľa všetkých divákov, jeden veľký happening hudby a vtipných bonmotov speváka Jožka Fašanoka. Je išlo o dvojhodinovú absolútnu zábavu svedčia aj samotné názvy piesni z niektorých albumov s názvami : Mám miesto hlavy p(u)nk , Šu-šu-šu alebo Na nás čaká Hollywood ...


Po krátkej prestávke vystúpili na pódium ďalší hudobníci, ktorých úlohou bolo taktiež zabaviť ľudí a predovšetkým hrať pre tancuchtivých návštevníkov. Hudobná skupina Saxoband z Partizánskeho hrala až do neskorých nočných hodín. Posledné skladby odzneli v skvelej atmosfére, ktorú ešte umocnil veľkolepý ohňostroj ako bodka za skvelým a vydareným podujatím.


Text: Mariana Mészárosová
Fotogaléria: Gabriela Belisová, Martin Sušienka, fotoarchív obce Horná Ves
 

 

0

Anketa

Navštívili ste už náš mikroregión?

áno - 67 %
nie - 33 %