Meniny na web

Pešia turistika

Mikroregión Medzihorie je vďaka CHKO Ponitrie z turistického hľadiska veľmi atraktívny. Medzihorie sa nachádza medzi tromi pohoriami Vtáčnik, Tríbeč a Pohronský Inovec. Dve z nich sú turisticky prepojené Ponitrianskou magistrálou označená červenou turistickou značkou vedúcou hrebeňmi v smere juhovýchod až severozápad. Začína v Nitre, pokračuje na Zobor cez Veľký Tríbeč, Jedľové Kostoľany, Veľké Pole až na vrchol Vtáčnika a končí v Handlovej. Z jej celkovej dĺžky vedie približne 57 km cez územie CHKO Ponitrie. Na Ponitriansku magistrálu sa napája celý rad turistických chodníkov, označených žltou, zelenou a modrou turistickou značkou, vedúcich z bočných svahov na hlavný hrebeň. Celková dĺžka turistických chodníkov na území CHKO Ponitrie je približne 270 km. 

 

pesia_turistika_medzihorie.JPG

 

Sieť turistických chodníkov spája najatraktívnejšie lokality okolitej prírody. V katastri obcí OZ Medzihorie sú využívané značkované i neznačkované turistické trasy. Turisticky najatraktívnejšia je PR Buchlov (vrchy Buchlov a Žarnov), PR Dobrolínske skaly   a Veľkopolská jaskyňa

 

Horná Ves 

11.jpg

V strede obce Horná Ves pri autobusovej zástavke začína zelená turistická značka, ktorá pokračuje východne cestou druhej triedy číslo 512. Za motorestom Hájnikova žena a za odbočením do časti Rudica sa zelená turistická značka stáča doľava po vedľajšej spevnenej ceste. Ďalej pokračuje Hornoveskou dolinou k rekreačnému stredisku AMS, i k ďalšiemu stredisku Medika v časti Lomy. Od strediska AMS v lokalite s názvom Pioniersky tábor vedie zelená turistická značka na Zadnú lúku (1.40 hodín) a do Bystričianskej doliny (2.15 hodín). Modrá turistická značka pokračuje po spevnenej komunikácii do Lomskej doliny (0.55 hodín) a na Suchú horu (1.55 hodín), odkiaľje už značkovaná Ponitrianska magistrála.

Na Zadnej lúke sa so zelenou turistickou značkou stretáva žltá turistická značka smerujúca z východu na západ. Turista sa východným smerom dostane na Rúbaný vrch (0.50 hodín), do Klenovej doliny (1.30 hodín) a na Ostrý Grúň(2.20 hodín), západným smerom do PR Buchlov. Samotný vrch Buchlov (1040 m n. m.) je od Zadnej lúky vzdialený iba pol hodinu, žltá turistická značka však vedie aj do obce Oslany (3.25 hodín). Z Buchlova vedie cesta cez Sedlo pod Žarnovom (1.5hodín) a odtiaľza desaťminút na vrch Žarnov (840 m n. m.).

 

 

pesia_turistika_horna_ves.JPG

  

Veľké Pole

12.jpg

Cez stred obce prechádza Ponitrianska magistrála, ktorá začína v Nitre, pokračuje cez Veľký Tríbeč, Jedľové Kostoľany, Veľké Pole až na vrchol Vtáčnika a končí v Handlovej.    Je označená červenou turistickou značkou. Po vstupe z hlavnej cesty v smere Partizánske - Žarnovica značka  pokračuje stredom obce popri samotách Anglet a Grégerov štál, ktorými značka prechádza.Turista sa po značke dostane až na Sedlo pod Rajtokom, kde sa s červeným značkovaným chodníkom stretáva žltý smerujúci z východu na západ do obce Cerová. V prípade ak sa turista rozhodne pokračovať po červenom značkovom chodníku dôjde až na rázcestie Suchej hory. Tu môže turista pokračovať modrým značkovaným chodníkom popri chatovej osade Lomy do Hornoveskej doliny alebo ďalej pokračovať po červenom značkovom chodníku na rázcestie Rúbaný vrch.

 

 

pesia_turistika_velke_pole.JPG

 

Oslany

13.jpg

V strede obce Oslany začína žltá turistická značka, ktorá pokračuje východne cestou cez Ďurišove štále popri vrchole Čertova Pec a Rakytskej skale . Následne turista prechádza popri vrchole Žarnov, Sladnej skale a vrchole Buchlov (1040 m nm)ktorý je tvorený zoskupením tmavosivých brál až na rázcestie Zadná Lúka. Na Zadnej lúke sa so žltým značkovaným chodníkom  stretáva zelený  smerujúci  z juhu na sever. Turista  sa južným  smerom dostane na Hornoveskú dolinu a severným smerom do Bystričianskej doliny.

 

 

oslany_novy..JPG

 

 

Veľké Uherce

11.jpg

V strede obce Veľké Uherce začína zelená turistická značka, ktorá vedie na Oselný vrch. Je to dobre značená trasa, ktorá pokračuje popri priehrade vo Veľkých Uherciach k osade Poždol a tiež tam aj končí, po absolvovaní okruhu. Trasa prechádza cez Trstený vrch na Brezovú, sedlo pod Ostrou, pod Hrubý vrch, sedlo Oselná - Oselný vrch a pokračuje do Vojtechova, Drahožickej doliny, na Poždol /priehrada/.


Z Oselného vrchu, ktorý vyčnieva nad stromami je krásny výhľad ( blízke kopce Tribeča a Javorového vrchu na juhu). Trasa nie je náročná a turisti sem radi chodia. Často ju absolvujú aj opačným smerom.

web:   http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=57cc13cb-0c79-4935-847d-7858c6e28122

 

pesia_turistika_velke_uherce.JPG

 

 

Radobica

4.jpg

Cez obec Radobica nevedie žiadny turistický chodník ale sú tu neznačkové cesty, slúžiace lesným hospodárom pri spracovaní a odvoze drevnej hmoty. Tieto cesty sú peším turistom prístupné a odhaľujú málo poznané krásy regiónu. 

 

pesia_turistika_Radobica.JPG

0

Anketa

Navštívili ste už náš mikroregión?

áno - 67 %
nie - 33 %