Meniny na web

Cykloturistika

 

cyklo.jpg

 

V máji v roku 2002 bol načrtnutý zámer vybudovať v našom mikroregióne cyklistickú trať. Následne bol v tom istom roku vytvorený členmi OZ Medzihorie - Cyklookruh Medzihorie v celkovej dĺžke 44km, ktorý je označený  zelenou farbou.

 

Zámerom bolo vytvoriť cyklookruh nielen pre obyvateľov z obcí Medzihoria ale aj pre širokú verejnosť ( turistov z blízkeho a ďalekého okolia ) a tento zámer sa aj podaril. Trať daného okruhu je charakteristická miernou až strednou obtiažnosťou a je vhodná pre rodiny s deťmi ale aj pre rekreačne - športovo založených turistov. Trať z veľkej časti tvoria  horské a podhorské cestičky a je zakomponovaná do krásneho prostredia Medzihoria.

 

Počas jazdy sa môže turista  občerstviť v rôznych reštauračných zariadeniach umiestnených v obciach  ale aj mimo obcí. Daný okruh je veľmi dobre vyznačený. V roku 2008 bolo počas dňa Medzihoria obnovené celkové značenie cyklookruhu.

V rozhodovaní či absolvovať túto zaujímavú trať Vám môže dopomôcť portál freemap.sk, kde máte možnosť si naplánovať trasu a zástavky, priamo zmerať vdialenosť trasy, prevziať exporty máp pre mobilné zariadenia a nahrať vybrané trasy.

www.freemap.sk/

 

Trasa daného okruhu začína v športovom areály motokrosu, ktorý je umiestnený v katastrálnom území obce Veľké Uherce.

 

 web :  http://www.countrycross.sk/trat/40-velke-uherce

 

Následne  pokračuje cez obce Oslany, Ľubianka, Radobica, Horná Ves, Veľké Pole časť Muller, Veľké Uherce časť Hrubý vrch a kaštieľ až k železničnej stanici vo Veľkých Uherciach.

 

Okrem hlavného okruhu prechádzajúceho obcou je na ceste do osady Pacov značkovaná žltá spojovacia cyklotrasa medzi obcami Horná Ves a Veľké Uherce.

Táto trasa opačným smerom prechádza i časťou Rudica a napája sa v Ľubianke na Cyklookruh Medzihorie.

Na cyklistické účely môžu slúžiť okrem spojovacích ciest jednotlivých susedných obcí aj menej využívané asfaltové alebo inak spevnené lesné cesty vybudované pre ťažbu dreva. Nevýhodou je lineárny priebeh niektorých ciest, ktoré končia v dolinách a nenapájajú sa tak do okruhov, ale tvoria jednosmerné trasy. Perspektívna je do budúcnosti i horská cykloturistika.

 

V blízkosti Medzihorie je možné navštíviť aj tieto cyklotrasy :

 

Bojnický cyklookruh – 162 km

Nitrianske Pravno (350m.n.m.), Čičermanské sedlo (710 m.n.m), Gápeľ, Temeš (520m.n.m.), Kostolná Ves, Diviacka Nová Ves, Dolné Vestenice, Pažiť (205m.n.m.), Oslany, Kamenec p. Vtáčnikom, Lehota p. Vtáčnikom, Cigeľ (460 m.n.m.), Sedlo pod Uhliskom (655 m.n.m.), Handlová, Remata, Kanie pysky (325 m.n.m.), Nedožery – Brezany, Pravenec, Nitrianske Pravno.

 

Hornonitrianska cyklomagistrála – 52 km

Oslany (230 m.n.m.), Kamenec p. Vtáčnikom, Nováky, Opatovce, Bojnice (300 m.n.m.), Poruba (420 m.n.m.), Chvojnica, Tužina, Čičermanské sedlo (710 m.n.m), Sedlo Javorinka (795 m.n.m.).

 

Rokošská radiála – 27,5 km

Prievidza (280 m.n.m.), Bojnice, Šútovské sedlo (520 m.n.m.), Kostolná Ves, Rudnianska Lehota, Sedlo p. Čiernym vrchom (785 m.n.m.).

 

Pravnianska radiála – 26 km

Prievidza (280 m.n.m.), Lazany, Nitrianske Pravno, Kľačno, Vrícke sedlo (670 m.n.m.).

 

Žiarska radiála – 17,5 km

Prievidza (280 m.n.m.), Kanie pysky, Sedlo Štyri chotáre (711 mn.n.).

 

Chvojnická spojka – 15 km

Chvojnica majer (420 m.n.m.), Sedlo Obšiar (778 m.n.m.), Čavoj, Gápeľ .

 

Lehotská radiála – 14 km

Prievidza (280 m.n.m.), Laskár, Lehota p. Vtáčnikom (360 m.n.m.).

 

Belianska spojka – 13 km

Rázcestie pri odbočke do Čavoja (395 m.n.m.), Valaská Belá, Sedlo Homôlka (760 m.n.m.).

 

Fačkovské sedlo – spojka – 8 km

Kľačno (395 m.n.m.), Fačkovské sedlo (802 m.n.m.).

 

MAPA CYKLOTRASY - UMIESTNENÁ V DOK. NA STIAHNUTIE

0

Anketa

Navštívili ste už náš mikroregión?

áno - 67 %
nie - 33 %